WYCIECZKA DO KRAKOWA I TYŃCA

Poznaj Polskę – pod tym hasłem uczniowie klas I – III wyruszyli  w dniu 14.06.2023 roku na wycieczkę szkolną do Krakowa i do Tyńca. Była to wycieczka współfinansowana z Przedsięwzięcia Ministra  Edukacji i Nauki pod nazwą: Poznaj Polskę. Celem wycieczki było poznanie polskiego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego.

We wtorkowy poranek nieśmiało wyglądające spoza chmur słońce zachęcało do podróży, którą rozpoczęliśmy od odwiedzenia Wawelskiego Smoka. Powitał on nas ziejącym ogniem. Potem rozpoczęło się zwiedzanie Katedry Wawelskiej, Grobów Królewskich i Muzeum Katedralnego. Następnie wszyscy uczestnicy wycieczki wspięli się po 144 schodach Wieży Zygmuntowskiej, by móc podziwiać z bliska Dzwon Zygmunta. Pod opieką przewodnika poszliśmy dalej Drogą Królewska,  podziwiając  Krakowski Rynek, Sukiennice, Kościół Mariacki, Barbakan i Bramę Floriańską i słuchając barwnych opowieści pani przewodnik o tych miejscach.

Po przerwie na posiłek wyruszyliśmy do Zespołu Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Tam na dzieci czekała niespodzianka w postaci warsztatów pod nazwą „W klasztornych murach”, które wymagały zaangażowania i aktywności uczniów. Warsztaty te połączone były ze zwiedzaniem opactwa z przewodnikiem. Był to bardzo interesujący i emocjonujący wyjazd, który dostarczył uczestnikom wielu wrażeń. Integrował zespoły klasowe, pokazywał  ciekawy sposób poznawania historii naszej  Ojczyzny oraz uczył właściwego zachowania w różnych miejscach i sytuacjach.