WYCIECZKA DO KOLBUSZOWEJ

W dniu 14 listopada uczniowie z klas lV-Vll wybrali się pod opieką swoich nauczycieli na ciekawą lekcje historii do skansenu w Kolbuszowej. Skansen to urokliwe wsie z przełomu XIX i XX wieku. Prezentują kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków, zamieszkujących niegdyś teren północnej części obecnego województwa podkarpackiego. Wędrując po skansenie, położonym z dala od miejskiego zgiełku, zobaczylismy świat, którego już nie ma, uczniowie poznali historie mieszkających tu ludzi. Na 30 hektarach znajduje się ponad 80 obiektów dużej i małej architektury drewnianej. Są wśród nich chałupy, budynki inwentarskie (stajnie, obory, chlewy, kurniki), stodoły, spichlerze, maneż, bróg, budynki przemysłów wiejskich, jak młyn wodny, wiatraki, kuźnie, olejarnia i garncarnia, szkoła, karczma i remiza strażacka, a także okazały kościół. Większość wnętrz mieszkalnych i gospodarczych urządzonych jest sprzętami właściwymi dla danego miejsca i czasu, które jednocześnie opowiadają o codziennych zajęciach domowych. Dopełnieniem zwiedzania były warsztaty, na których uczniowie robili własnoręcznie tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe. Wycieczka była bardzo ciekawa.