WYCIECZKA DO ZARZECZA

13 grudnia uczniowie  klas  1-3 naszej szkoły i uczniowie klasy III szkoły  filialnej w Kidałowicach byli na wycieczce  w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu. Tam  podczas zwiedzania poznali  ciekawostki związane z dawnymi dziejami pałacu, jego  przeszłością pałac oraz jego ówczesnymi mieszkańcami. Mieli okazję zobaczyć wiele ciekawych eksponatów - mebli , przedmiotów użytkowych, pamiątek, książek pochodzących z czasów , gdy w pałacu mieszkała hrabina Morska Magdalena z Dzieduszyckich i Ignacy  Morski oraz  ich rodzina. Po muzeum oprowadzał i ciekawie opowiadał  P. Piotr Prymon.

Następnie odbyła się lekcja muzealna. Dzieci dowiedziały się  czym jest muzeum i jakie są jego zadania, zapoznały się  z takim pojęciami, jak: dzieło sztuki, zabytek, kolekcja, muzealnik. Ogromnym zainteresowaniem  cieszyły się warsztaty, podczas których uczniowie wcielili się w role muzealników i wykonali z gotowych elementów  projekty wnętrz muzealnych o wybranej przez siebie  tematyce.  Inspiracją do  ich tworzenia   była  osoba Włodzimierza Dzieduszyckiego, pasjonata i kolekcjonera, twórcy Muzeum Przyrodniczego im. Dzieduszyckich we Lwowie, pierwszego muzeum przyrodniczego na ziemiach polskich. Warsztaty  odbyły się pod kierunkiem P. Katarzyny Szarek.

Kolejnym punktem  wycieczki był krótki  spacer w deszczu  po urokliwym parku. Na sam  pobytu w tym niezwykłym miejscu uczestnicy odwiedzili  ,,Restaurację Pałacową ” mieszczącej się w zabytkowej Oficynie, gdzie w miłej atmosferze degustowali  pizzę, a przy okazji świętowali urodziny Karolinki z kl. II, która dla wszystkich przygotowała "cukierkowy” poczęstunek.