MEGA MISJA

Od września nasza świetlica uczestniczy w nieodpłatnym ogólnopolskim programie edukacyjnym dla szkół podstawowych MegaMisja. MegaMisja to program nowoczesnej edukacji, który podnosi cyfrowe kompetencje nauczycieli, a dzieciom pomaga odkryć dobre i bezpieczne strony technologii. A wszystko w formie przyjaznej zabawy w cyfrowe laboratorium, w którym pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego Psotnika, ucząc się przy tym ważnych zasad młodego internauty. To jest ich MegaMisja.

Za nami już dwa miesiące pracy, podczas których zrealizowaliśmy dział „Korzystanie z informacji oraz „Dziecko w środowisku medialnym”. Dzieci poznały jakie są źródła informacji i gdzie można znaleźć potrzebna wiedzę. Są świadomi, że prawdziwość informacji, zwłaszcza tych, które pojawiają się w Internecie należy sprawdzić w innym źródle, czyli są informacje prawdziwe i fałszywe, czy też wiarygodne i niewiarygodne. Nauczyły się przedstawiać przed grupą. Rozumieją, że obcym nie udziela się wszystkich informacji na swój temat, a w świecie wirtualnym używamy nicki i awatary. Stworzyli już własne nicki i awatary, które potrafią wykorzystać. Poznali również i zastosowali podstawowe zasady w komunikacji bezpośredniej, przez telefon, SMS i e-mail. Odróżniają komunikaty formalne  i nieformalne, potrafią formułować komunikaty za pomocą różnych środków wyrazu oraz wiedzą, że można komunikować się nie tylko słowami, a także gestem, obrazem czy dźwiękiem. Na ostatnich zajęciach nauczyli się rozróżniać zjawiska pochodzące ze świata fikcji i świata doświadczanego bezpośrednio, a także zrozumieli, że świat fikcji kreowany jest przez ludzi dzięki ich wyobraźni i kreatywności.

Wszystkie zajęcia opierają się na pracy w internetowym laboratorium, gdzie Kuba i Julka wyznaczają nam kolejne zadania do wykonania w celu złapania Psotnika. Nasza działania opierają się również na pracach plastycznych, ruchowych, dyskusjach i burzach mózgu. Za poprawnie wykonane zadanie otrzymujemy wirtualne pieniądze, co sprawia podopiecznym dużo radości. Udało nam się również za swoją ciężką, kreatywną i systematyczna pracę zdobyć nagrodę w postaci artykułów szkolnych takich jak: bloki rysunkowe, kleje, mega paka plasteliny. Największą furorę zrobiły jednak bloki brokatowe i holograficzne.

Program bardzo spodobał się dzieciom i zawsze z niecierpliwością oczekują na kolejne zajęcia.